Een dagje mee op mijn werk 

Inleiding 

In Nederland hebben we het geluk dat er gespecialiseerde opleidingen zijn voor verschillende richtingen.Waaronder verschillende sectoren waar dierverzorging en/of dierkunde in valt (bijvoorbeeld, 'agrarisch' of 'groen' ), maar ook specialistische opleidingen voor dierverzorging en dierkunde zelf. Hier wordt onderscheid gemaakt in dierverzorging, diergedrag, diermanagement, paraveterinair en dierenarts/dierenartsassistente. Dierverzorging is erg breed en dit slaat op een heleboel werkplekken. Bijvoorbeeld dierenparken, kinderboerderijen, dierenwinkels, kennel/pension, trimsalon, de veeteelt, maneges, roofvogelshows, proefdierverzorging en etc. Vaak zijn er binnen de opleiding dierverzorging nog verschillende richtingen te kiezen die op een specifieker type werk slaan. Dierkunde of diergedrag evenals diermanagement zijn vaak opleidingen van een wat hoger niveau. Denk hierbij meer aan de wetenschappelijke kant of het openen van een eigen diergerelateerd bedrijf.  Paraveterinair is de opleiding tot dierenartsassistente die zelf mag handelen. Bijvoorbeeld bij afwezigheid van de arts. Dierenartsassistente en Dierenarts zijn aparte studies, waarbij in het geval van Dierenarts een lang traject moet worden gevolgd dat eindigt op universitair niveau. Ik heb zelf het geluk gehad op mijn middelbare school al een traject te kunnen volgen genaamd 'groen'. Hierdoor had ik al heel vroeg vakgerichte lessen en stages. Daarna heb ik Paraveterinair gestudeerd en momenteel dierverzorging met de specialisatie "Wildlife & Exoten". Hiermee hoop ik de kans te vergroten dat ik kan blijven werken met wilde en exotische dieren in gevangenschap.

Dagroutine

Uiteraard ga ik af en toe ook een stukje schrijven over mijn eigen ervaringen in de dierverzorging! Vandaag neem ik jullie een dagje mee naar mijn werk in de dierentuin! Hier verzorg ik onder andere grote zoogdieren, vissen en roggen, roofdieren, maar natuurlijk ook zeezoogdieren! Namelijk een groepje gewone zeehonden. Wat komt er kijken bij het werken in de dierverzorging en wat zijn de leuke en minder leuke aspecten? Alles wat ik mág vertellen zal ik natuurlijk vertellen in mijn blogs. Kom mee en beleef een dagje uit het leven van een dierentuinmedewerker! 

De dag begint met een ronde langs de verblijven. Veel dierentuinen werken met teams, ingedeeld op het type dieren of het gebied waarin de verzorgers werken. Zo heb je hier vogels, grote zoogdieren en roofdieren. Binnen de teams is een eigen takenverdeling en ook enig zins een hiërarchie. Na de ronde is het tijd voor het voorbereiden van het voedsel voor de dieren. In parken wordt vaak gewerkt met een centrale voerkeuken. In grote parken zijn er vaak ook nog een paar kleine lokale locaties waar voer kan worden klaargemaakt. In de centrale voerkeuken wordt het meeste voer opgeslagen en klaargemaakt. Daarna kan het worden verspreid over de verblijven en/of de kleine keukens. Vlees, gevogelte en vis wordt in een enorme vriezer bewaard. Groente, fruit en eieren in de koeling en overige typen voer in daarvoor geschikte silo's. Zelfs een klein park heeft vaak al honderden dieren, je kan je dus voorstellen op welke schaal er voedsel wordt klaargemaakt. Dit is zwaar werk en neemt een groot deel van de ochtend in beslag! Daarnaast zijn er natuurlijk de schoonmaakwerkzaamheden. Verblijven moeten worden schoongemaakt en voorzien van schone bodembedekking, grond, water etc. Ook kan het voorkomen dat er een nieuwe partij voer of bijvoorbeeld hooi en stro wordt geleverd. Dit betekent handen uit de mouwen en samen alles opslaan op de juiste plek. Sommige klussen zijn niet routine of komen maar één keer in de zoveel tijd voor. Vandaag was dit het omscheppen van het strand in het verblijf van de gewone zeehonden! Na een tijdje groeit hier namelijk gras en onkruid waardoor het niet meer op een strand lijkt. Momenteel ben ik ook bezig met een verrijkingsproject voor de raven. 

  Vóór en na, wat vinden jullie ervan? :D Een heel verschil nietwaar?! Nu lijkt het weer op een echt strand.


              Gewone Zeehonden

In het park leven vier gewone zeehonden. Dit zijn het mannetje Mickey en de vrouwtjes Dory, Doka en Celine. De dieren leven in een afgesloten verblijf waarbij ze beschikking hebben tot zandstrand en een bassin. Achter in het verblijf is een kleiner bassin te vinden voor medische en/of quarantaine doeleinden. De zeehonden zijn mijn favoriete dieren uit het park vanwege mijn voorliefde voor zeezoogdieren. Echter ben ik ook een groot fan van de raven en de roggen. Bij de gewone zeehonden wordt ook een voederpresentatie gehouden. Hierbij laten we de bezoekers een aantal routine gedragingen zie die nodig zijn om de dieren gezond te houden. Ook zijn er een paar gedragingen die niet per se deze doeleinden hebben. Vooral Mickey kent een aantal van deze gedragingen aangezien hij oorspronkelijk uit Dolfinarium Harderwijk komt! Mickey werd gered als jong zeehondje in 1987, kwam in 1994 in Harderwijk aan 1994 en kwam in 2004 naar hier. De drie dames verhuisden eveneens in 2004 naar ons park vanuit een Duitse dierentuin. Er zijn tot nu toe twee jongen geboren. De eerste was een mannetje genaamd "Bubbel". Bubbel werd geboren op 21 juni 2004, maar stier een jaar later al op  30 juni 2005. De reden is onbekend. Op 22 juni 2006 werd er opnieuw een jong geboren, dit jong stierf echter vrij snel na de geboorte. Sindsdien zijn er geen jongen meer geboren, Hopelijk in de toekomst weer!